Jaki jest polski islam? – Mufti Nedal Abu Tabak

Czy jest się czego obawiać, jeśli chodzi o polski islam? Czy są w polskim islamie grupy ekstremistów?
  • Eli Zolkos, Mufti Nidal Abu Tabaq i dr Magdalena El Ghamari o islamie w Polsce (Debata Jedynki)
Prowadzący debatę Witold Gadowski i jego goście: Magdalena El Ghamari i Mufti Nidal Abu Tabaq
Prowadzący debatę Witold Gadowski i jego goście: Magdalena El Ghamari i Mufti Nidal Abu Tabaq Foto: Wojciech Kusiński/PR

Eli Zolkos z Jewish Defense League stwierdził: „Tak, jest się czego obawiać, bo islam jest tak naprawdę totalitarnym systemem politycznym, który zagraża nie tylko Polsce, nie tylko społeczności żydowskiej, ale również całemu światu”. Eli Zolkos przywołał historię islamu. –  Kiedy prorok Mohamet jeszcze nie miał wielkiej liczby zwolenników, wtedy sury Koranu były bardzo pokojowe. Potem sam Mohamet wywołał ponad 60 konfliktów. Muzułmanie na początku, gdy stanowią mniejszość, zachowują się bardzo ulegle i pokojowo w stosunku do społeczeństw, w których zaczynają mieszkać. Kiedy ta mniejszość zaczyna się rozrastać, dzieje się tak jak np. w szwedzkim Malmö, gdzie w dzielnicy Rosengård są już strefy, do których nie wjeżdża nawet policja – mówił Eli Zokos i jednocześnie mocno zaznaczył, że ze swoich rozważań wyłącza Tatarów mieszkających w Polsce.

Mufti Nidal Abu Tabaq nie zgodził się z wcześniej wyrażoną opinią Eli Zalkosa o inicjowanych we wczesnym islamie konfliktach zbrojnych. Zdziwił się, że grupa 30-50 tysięcy muzułmanów w Polsce wywołuje obawę przed islamizacją Polski. – To jest strach nieuzasadniony. Tutaj, w Polsce, jesteśmy porządną grupą. Może dlatego, że większość muzułmanów w Polsce to jest elita? – zastanawiał się mufti Nidal Abu Tabaq.

– Najbardziej obawiam się tego, że my wszystko wrzucamy do jednego worka. Dla nas, jeśli ktoś ma ciemniejszy odcień skóry, to go szkalujemy – oceniała ekspertka dr Magdalena El Ghamari. – Żyjemy w bardzo niestabilnych czasach. W mojej opinii to koniec pewnej epoki. Bardzo cieszyliśmy się z multi-kulti, a teraz – skoro jest źle, to mówimy o islamizacji Europy i Polski. Islam w Polsce nie jest jednorodny. Obawiać się należy niekontrolowanych interpretacji sur – oceniła dr El Ghamari.

W audycji zastanawiano się także kto nakręca spiralę terroryzmu posługując się sztandarem Proroka, mówiono o atakach na meczety w Polsce, ale również podawano pozytywne przykłady na zbliżenie międzyreligijne inicjowane przez Ligę Muzułmańską i Kościół katolicki. Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Witold Gadowski

Goście: Mufti Nidal Abu Tabaq (Przewodniczący Rady Imamów Ligii Muzułmańskiej ), Eli Zolkos (Jewish Defense League), dr Magdalena El Ghamari (Uniwersytet w Białymstoku)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji:  17.27

ab/fbi